alternat.hu
ikon
ALTERNAT.HU 1.3    Firefoxra hangolva
"Csak arra vágytam mindig, hogy a tisztességes napi munkáért tisztességes heti bért kapjak. /Steve Martin/"
Vissza a Retardológia menüpontra

Felhõnsétálás mûvészete

Kevesen tudják, hogy a Földünk felszínét burkoló felhõréteg azon kívûl, hogy mennyei pompát tud adni az esti, vagy hajnali fényeknek, vagy a szárazság elûzésére esõzést hoz, ami után az egész természet újraéledve fotoszintetizálhat, vagy egyszerûen semmihez sem fogható játékot ûz a hol elõ-, hol elbújó napsugárral, még sétálni is lehet rajta. A felhõnsétálás mûvészete bizony nagy szakértelmet kíván. Ebbõl már sajnos elég sok balesett született, mert valaki nem jól határolta be a felhõ milyenségét, teherbíróképességét. Természetesen ezekrõl a balesetekrõl, csak úgy hallunk, mint "lezuhant egy ejtõernyõs...", "A szörnyû légikatasztrófa következtében...". Ez persze mind hazugság, az igazság az, hogy a kormány is rájött már a felhõnsétálás mûvészetére és ezért szigorúan titkos aktaként õrzi. Ma Magyarországon kevesen mondhatják el, hogy mesteri fokon ûzik a felhõnsétálás mûvészetét. én igen...
Azért írom most e sorokat, mert megszeretném elõzni a továbbiakban az amatõrök próbálkozásaiból származó balesetet, illetve végre lerántani a leplet a kormány hazugságairól. De mielõtt belefognék közlöm mindekivel, hogy otthon ne próbálja ki senki, mert akár az életébe is kerülhet, ha nem elég edzett, vagy nem elég gyakorlott felhõnsétálás ügyben.
Legelõszõr is ahhoz, hogy sétálni tudjunk a felhõn elõszõr fel kell rá másznunk, ezt a folyamatot, felhõremászás folyamatának ismeri a szaknyelv. Mielõtt belefognánk, az amúgy egyik legnehezebb részébe az egész felhõnsétálásnak, azelõtt fontos a bemelegítés, ugyanis az esetleges felhõremászás következtében bekövetkezett izomgörcs, vagy rándulás akár az felhõremászó életébe is kerülhet. A bemelegítés alatt ügyeljünk leginkább, a két kar, csukló, váll, illetve a láb, vádli, boka bemelegítésére. és persze nem feledkezhetünk meg a derék körzésekrõl sem, ugyanis ha félúton becsípõdik a derekunk, az bizony elég kellemetlen.
Ezután következik a második lépés. Vagyis kiválasztani a felhõnsétálásra alkamas felhõt. Ugyanis nem minden felhõ alkalmas sétálásra. Felhõnsétálás elõtt vonjunk le következtetést abból, hogy milyen meleg van, ugyanis 35-38 fokban nagyon gyorsan párolognak a felhõk és így akár el is tûnhet a talpunk alól, arról meg már nem is beszélve, hogy ilyen melegben általában nincs is felhõ. A legideálisíbb hõmérséklet felhõmászásra, az a 10-20 fok közötti hõmérséklet. Gondolom azt nem kell külön kihangsúlyoznom, hogy odafent nagyon hdeg van, így mindeki csak speciális felhõnsétáló ruhába menjen fel. Ezek a ruhák, sajnos nincsenek piaci forgalomba, de egy titkos szakboltba megrendelhetõk. Vigyázat! Sajnos manapság a globalizáció következtében ezeket a ruhákat is elkezdték hamisítani. A valódi felhõnjáró ruhát onnan lehet felismerni, hogy mindig sötét-, vagy világoskék szine van, ezenkívûl a szakafander bal ujjának könyök részénél fejjellefele bele van égetve bronzzal a "Skywalker" felirat "Times new roman" betütípussal. Egyéb ismertetõ jele még, hogy pl. az adidas, vagy a nike nem gyárt ilyet. Ha rendelkezünk speciális Skywalker ruhával, és a hõmérséklet is megfelelõ, akkor kezdhetjük a felhõkiválasztást. A felhõt mindig a színe és a mérete alapján választjuk ki. Minél nagyobb terjedelmû a felhõ, annál célszerûbb a felhõnsétálás mûvészetére, ugyanis ha hirtelen megnõne valami oknál fogva a hõmérséklet, akkor a nagy felhõrõl még lesz esélye az embernek elmenekülni. Ha megtaláltuk az égbolt legnagyobb kiterjedésû felhõjét, akkor vizsgáljuk meg szín alapján is. A nagyon f ehér felhõ nem jó, mert az olyan puha, hogyha az ember rálép, akkor azonnal beszakad alatta. A legjobb a világos szürke felhõ, mint például a jégesõ felhõ. A sötétkék vagy feketefelhõk is jók tulajdonképpen, de ezek bármikor megrázhatják az embert ezért ezt nem ajánlom, csak profi és extrém felhõnsétálóknak. Nyílván mindeki tudja, hogy a viharfelhõk ionizációs folyamataiból alakul ki a villám. így ne csodálkozzunk azon se, hogyha viharfelhõnsétálás következtében hirtelen 20 millió volt szalad végig rajtunk. A felhõnsétáló ruha ugyan elég jól szigetelt, de ez csak 400 voltig, így ha valakit viharfelhõn elkap a 20 milliós feszültség, akkor könnyen meglehet, hogy egy diónyi méretû széndarabkaként fog visszakerülni, az amúgy sétálásra sokkal alkalmasabb földre.
Miután megtaláltuk a nekünk megfelelõ felhõt, színre illetve méretre is, akkor megkezdõdhet a felhõremászás. A felhõremászáshoz elõszõr is szükség van egy létrára. Ez a létra amatõr, illetve kezdõ felhõnsétálók esetében jó, hogyha kötéllétra, ugyanis ha a felhõ netalántál megy is a szélfúvás következtében, akkor a sima hagyományos létra bizony eldõlhet. Míg a profik természetesen bármikor könnyedén feltudnak szaladni ilyen esetben is a felhõre. A létra beszerezhetõ természetesen a felhõnsétálás szakboltjába. Nem gyõzöm hangsúlyozni, hogy ezt is hamisítják, így csakis a vörösbõl lilába átmenõ színû, illetve a létra 36. fokába, sárgarézbõl belegravírozott "Skywalker" felirat, Arial, Geneva betütípussal ellátott létra a valódi és biztonságos felhõnsétáló létra. és egy régebbi tanítványom kérdésére válaszolva: nem, a nokia nem gyárt ilyen létrát, fõleg nem a nokilya, mint amit Te vettél. A felhõremászáshoz elõszõr is a felhõ széle alá kell poziciónálni, vagyis menni. A felhõnsétáló ruha bal karjának csuklórészébe beépített felhõsebesség mérõ segítségével gyorsan rájöhetünk, hogy milyen attrocitásokra számíthatunk felhõnsétálás közben. Az a jó, ha minél kisebb a sebessége. Amikor a felhõszéle pont a fejünk felett van, akkor fogjuk a létra kampós végét a balkezünkbe a jobb kezünkbe pedig a létra balkezünkbe fogott része feldobása után, nyomjuk meg a létra oldalán található zöld, "in the sky" feliratú gombot. Ekkor pneumatikus folyamatnak köszönhetõen a létra kilövi magát az égbe és beleáll a felhõ szélébe. Ezutá rántsunk egyet, kettõt a létrán, hogy stabilan akadt-e bele. Ha errõl meggyõzõdtünk, akkor minél nagyobb ütemben igyekezzünk a létérán felfelé. Ez a felhõnsétálás legnehezebb része. Hogyha sikeresen felértünk a felhõre, akkor gyorsan nyomjuk meg a lila "off" feliratú gombot, amely következtében a létra feltekeredik a felhõ szélére. Ez már csak azért is fontos, mert ha véletlenül a felhõ elszáll egy épület felett, amibõl áll ki mondjuk egy antenna, akkor elõfordulhat, hogy a létra beleakad ebbe az antennába. Ekkor már csak a felhõ, vagy az antenna erõséggén múlik a dolog. Ha az antenna az erõsebb, akkor bizony a felhõ le fog zuhanni a mászóval együtt, aki azonnal szörnyet fog halni. és ráadásul megöl egy felhõt, amit mi profi felhõnsétálók nagyon nem szeretünk! Amennyiben a felhõlenne az erõsebb, akkor pedig vagy csak az antennát, vagy az egész háztetõ magával fogja vinni a felhõ további károkat okozva.
Miután fent vagyunk a felhõn elkezdhetünkbámészkodni a természet szépségeiben. A ruhán a hõfokszabályzót húzzuk rá, ugyanis odafent a hõmérséklet sokszor nulla fok alatt van. Egy fontos van a felhõnsétálás közben mindig nézzünk a lábunk elé, ugyanis elõfordulhat hogy egy, két helyen hiányossá válik, szaknyelven szolva lyuk keletkezik a felhõn, amely akár halállal is végzõdhet. Mindig nyugodt, könnyed lépteink legyenek felhõnsétálás közben. Ha szerencsénk van és a fehõ hosszú életû, akkor akár órákig is sétálhatuk vagy akár utazhatunk egy felhõn. Nagyobb kiterjedésû felhõn órákig egy irányba is mehetünk anélkül, hogy vége lenne.
Fontos! Mindeki vigyen magával jó sok pénzt. Ugyanis megeshet bárkivel, az mint ami már velem is megesett, hogy felhõnsétálás közben leültem nézni a napot, meg az eget és a felhõ idõközben felgyorsult és mivel én a bámászkodással voltam elfoglalva, így nem néztem a ruhába beépített felhõsebességmérõt, arra riadtam fel, hogy Franciaország nyugati partjainál tartok. Ez még a szerencsésebb volt, mert a jómultkor, meg Mandzsúriában értem földet, akkor viszont azért, mert elaludtam a felhõn. Tehát azért kell, hogy mindekinél legyen elegendõ pénz, mert könnyen elõfordulhat, hogy az ember nem fog találni hazafelé menõ felhõt, hisz a felhõirányát a ruha jobb csuklórészére felszerelt felhõpozició kalkulátorral könnyen megtudhatjuk, akkor bizony repülõvel, vonattal esetlegesen busszal kell majd hazamennünk. Ha pedig már meguntuk a felhõnsétálást, akkor egyszerûen újból benyomjuk az off gombot és a legördült létra két szélébe kapaszkodva lecsúszunk, mint a tûzoltók a csövön. Miután leértünk, benyomjuk a piros "skywalk end" gombot aminek következtében a felhõbe kaapszkodó karmok kiengednek és a létra összecsomagolt állapotban a lábunk elé esik.
Kellemes, és biztonságos felhõnsétálást kívánok mindekinek!

Vissza a Retardológia menüpontra